O čom je iniciatíva Spájame kronikárov Slovenska?

Autor: Martin Lukáč | 23.7.2020 o 18:15 | Karma článku: 1,74 | Prečítané:  152x

Kronikárstvo je oblasť kultúrno-osvetovej činnosti, ktorá sa Slovensku rozvíja už bezmála 90 rokov. K ďalšiemu napredovaniu má napomôcť Facebook skupina a vznikajúce občianske združenie Spájame kronikárov Slovenska. Čo je cieľom?

Už začiatkom januára 2018 vznikla na sociálnej sieti Facebook skupina Spájame kronikárov Slovenska. Z pôvodne komorného počtu kronikárskych nadšencov je dnes societa, počítajúca viac ako 250 členov. Čo stojí za dobrým rozbehom tejto skupiny? Predchádzala tomu mravenčia práca - osloviť všetky samosprávy, pričom som sa aj ja osobne musel spoľahnúť na to, že štatutári (starostovia, primátori, prednostovia úradov či príslušní vedúci oddelení) podajú informáciu o existencii takejto skupiny aj samotným kronikárom.

Pravdaže, nie každý kronikár - bez ohľadu na jeho vek - disponuje vlastným kontom na Facebooku. S tým počíta aj perspektíva vzniku rovnomenného občianskeho združenia, ktoré bude komunikovať s kronikármi na celom Slovensku rôznymi komunikačnými prostriedkami, vrátane plánovaného tlačeného spravodaja. Napriek tomu je Facebook skupina dôležitým základom tejto iniciatívy.

Členovia skupiny - všetci v priamom kontakte s kronikárskou praxou - sa v rámci pravidelných príspevkov oboznamujú s dianím ohľadom kronikárstva. V skupine sa zverejňujú metodické rady, ale tiež skúsenosti viacerých kolegov kronikárov a vďaka formátu, ktorý Facebook poskytuje, tu prebiehajú rôzne diskusie ku konkrétnym problematikám (GDPR, pomôcky pri kronikárskej práci, spôsob tvorby zápisov a pod.).

Členstvo v skupine je bezplatné, podmienené je len zodpovedaním vstupnej otázky, ktorá sa ukáže každému, kto zaklikne tlačítko ,,Pridať sa". Po zodpovedaní otázky bývajú v drvivej väčšine prípadov takéto žiadosti o členstvo schvaľované a žiadatelia sa tak stávajú plnohodnotnými členmi skupiny. Spoločne sa tešíme z kronikárskych úspechov, riešime problémy pri práci a diskutujeme o možných vylepšeniach alebo iných témach.

Venujete sa kronikárskej činnosti? Ak áno, pridajte sa k nám! Medzi nami nájdete kronikárov - obecných/mestských, školských, farských, spolkových i rodinných; archivárov, historikov i laických nadšencov tohto nedoceneného fenoménu.

Našu skupinu nájdete na tomto linku : https://www.facebook.com/groups/154378055202352/

Ak nie ste na Facebooku, napíšte nám e-mail na adresu kronikari.slovenska@gmail.com!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kollár ležal na špeciálnom oddelení. Nemal prijímať návštevy ani nahrávať videá

O tom, že počas hospitalizácie vystúpil v televízii, nemocnica nevedela.

Dobré ráno

Dobré ráno: Raz si pamätá, raz nie. Čo priznala Jankovská?

Vo výpovedi spomína aj Roberta Fica.


Už ste čítali?